01 października 2011

Posłani

Uczniowie uradowali się, że zobaczyli Pana. Wtedy Jezus znowu do nich powiedział: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam (J 20,21).



W orędziu na tegoroczny Tydzień Misyjny Papież Benedykt XVI uwydatnia słowa Jezusa przekazane w Ewangelii Janowej: „Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”, czyniąc z nich motto i główne przesłanie tego Tygodnia.


Pan mnie posłał
Jezus mówi o sobie, że został posłany, by zwiastować Dobrą Nowinę o Królestwie Bożym. W Ewangelii Łukasza czytamy: “Gdy nastał dzień, wyszedł stamtąd i udał się na odludne miejsce. Tłumy jednak Go poszukiwały. Przybyły do Niego i zatrzymywały, aby od nich nie odchodził. Lecz On powiedział do nich: W innych miastach również muszę zwiastować Dobrą Nowinę o Królestwie Boga, bo po to zostałem posłany(Łk 4,42-43).
Jezus jest nierozłącznie związany z Królestwem Bożym, które obwieszcza, uobecnia i realizuje. Całe Jego życiemiejsca w których przebywa, osoby z którymi się spotyka i z którymi zasiada do stołui całe Jego nauczanie o Bogu, jako Ojcu miłosiernym, który kocha wszystkie swoje dzieci, a w sposób szczególny te najbardziej od Niego oddalone, wszystko to określić można jednym mianem: Dobra Nowina o Królestwie Boga.


Dobra Nowina o Królestwie Boga
W Nowym Testamencie słowo EwangeliaDobra Nowinama zasadniczo trzy znaczenia: 
- Jezus jako dobra nowina (Mk 1,1) 
- Nauczanie i dzieła Jezusa (Mt 4,23) 
- Dobra nowina o Jezusie (Rz 15,19) 

Podczas gdy ewangeliści i Ewangelie koncentrują sie na dwóch pierwszych elementach i ukazują Jezusa głoszącego Dobrą Nowinę (o Królestwie), Paweł w swoich listach określa się jakoSługa Chrystusa Jezusa, powołany na apostoła, przeznaczony dla Ewangelii Boga, która wcześniej została głoszona przez Jego proroków w Pismach Świętych; Ewangelii o Jego Synu (Rz 1,1-3).

Paweł w sposób szczególny rozumie siebie jako sługę i misjonarza Ewangelii, Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie, w którym Bóg pojednał świat ze sobą. Głoszenie Ewangeliiktóra została mu przekazana przez objawienie Jezusa Chrystusa (Ga 1,11-12) – uznaje za swój obowiązek: “Jeżeli bowiem głoszę Ewangelię, nie mam się czym chlubić, ponieważ jest to obowiązek, który ciąży na mnie. Biada mi, gdybym nie głosił ewangelii!” (1 Ko 9,16).
Misja głoszenia Ewangelii, która spoczywa na Pawle i na całej wspólnocie chrześcijańskiej, wypływa z misji samego Jezusa, który otrzymał misję od Boga. Wielokrotnie, i dobitnie Jezus podkreśla swoją tożsamość i swoją misję jakoposłanego przez Ojca”: “Jezus im oznajmił: Moja nauka nie pochodzi ode mnie, ale od Tego, który mnie posłał. Jeśli ktoś chce pełnić Jego wolę, pozna czy ta nauka jest od Boga, czy też ja mówię sam od siebie. Kto mówi sam od siebie, ten szuka własnej chwały. Kto zaś szuka chwały tego, który go posłał, ten jest prawdomówny i nie ma w nim niesprawiedliwości(J 7,16-18).


Wspólnota posłanych
Sam będąc posłanym Jezus posyła tez swoich uczniów. Ewangelie mówią nam o posłaniu Dwunastu Apostołów (Mk 6,7-13; Mt 10,1-16; Łk 9,1-6) a Łukasz dodaje jeszcze opis posłania 72 uczniów. W każdym wypadku misja jest taka sama: “Ruszajcie w drogę i rozgłaszajcie: Blisko już jest Królestwo Niebios! Uzdrawiajcie chorych, przywracajcie życie umarłym, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie demony. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie(Mt 10,7-8). Tekstem wieńczącym to posłanie Jezusa, prawdziwym manifestem misyjnym Kościoła, jest tekst wieńczący Ewangelię Mateusza: “Jezus zbliżył się i oznajmił im: została mi dana wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i czyńcie uczniów wśród wszystkich narodów, chrzcząc ich w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie ich zachowywać wszystko, co wam nakazałem. A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni do końca świata (Mt 28,18-20).
Chrześcijanin, który stał się uczniem Jezusa, który przez Niego wszedł w jedność z Bogiem doznając Jego zbawienia, jest jednocześnie posłany, by pomagać innym stać się uczniami Chrystusa, wchodzić w jedność z Bogiem, osiągać pełnię człowieczeństwa w Chrystusie. Misja chrześcijańska jest uczestnictwem w misji Chrystusa.
W Adhortacji Verbum Domini Papież Benedykt XVI przypomina nam: „misja głoszenia słowa Bożego jest zadaniem wszystkich uczniów Jezusa Chrystusa wynikającym z ich chrztu. Nikt z wierzących w Chrystusa nie może czuć się zwolniony z tej odpowiedzialności, która wynika z sakramentalnej przynależności do Ciała Chrystusa. Świadomość ta powinna być rozbudzana w każdej rodzinie, parafi i, wspólnocie, stowarzyszeniu i ruchu kościelnym. Cały Kościół jako tajemnica komunii jest zatem misyjny i każdy, zgodnie ze swoim stanem życia, jest powołany do tego, by wnieść znaczący wkład w głoszenie chrześcijańskiego orędzia” (VD 94).